„Do zwycięstwa potrzeba nam odwagi, odwagi i jeszcze raz odwagi"

Georges Jaques Danton

PATRON SZKOŁY

Patronem naszej szkoły jest Wojsko Polskie. Jesteśmy dumni, iż uczęszczamy do szkoły, która nosi tak zaszczytne imię. Armia polska wielokrotnie broniła naszych granic przed obcymi  najeźdźcami. Dla nas, młodego pokolenia, czyny świadczące o szczególnej ofiarności i odwadze naszych żołnierzy w umacnianiu obronności Rzeczypospolitej Polskiej zasługują na najwyższe uznanie.Wojsko Polskie to ogólnikowa nazwa sił militarnych naszego państwa, które tworzą oddziały zbrojne Rzeczpospolitej Polski. Nazwa "Wojsko Polskie" była używana od początku XIX wieku, a oficjalnie została wprowadzona w 1918 roku. Na przestrzeni dziejów funkcjonowały różnego rodzaju formacje wojskowe w państwie polskim.

Dzień 15 sierpnia  upamiętnia jedno z największych zwycięstw oręża polskiego odniesione w Bitwie Warszawskiej nad Rosją Sowiecką w 1920 r. W okresie II Rzeczypospolitej rocznica tej bitwy obchodzona była bardzo uroczyście i nie została nigdy anulowana żadnym aktem prawnym. Obchodzono ją również podczas II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz po odzyskaniu niepodległości aż do roku 1947. W następnych latach zaniechano jednak obchodów tej rocznicy.  Ustanowiono 12 października  Dniem Wojska Polskiego  na pamiątkę chrztu bojowego 1 Dywizji Polskiej  im. Tadeusza Kościuszki, który miał miejsce w bitwie pod Lenino. W latach 1990–1992 święto Wojska Polskiego obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 r. przywróciła obchody święta Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia i wtedy też po raz pierwszy odbyły się centralne obchody tej uroczystości.