Jak radzić sobie z mową nienawiści w Internecie?-1.03.2021

Internet od miesięcy jest główną przestrzenią nauki, rozrywki formą podtrzymywania relacji międzyludzkich. W ramach projektu "Play Your Role" powstały 4 gry edukacyjne, które poruszają jeden z najważniejszych problemów funkcjonowania w nowych mediach – mowy nienawiści w Internecie. Co zrobić, żeby młodzież stała się świadoma zagrożeń płynących z zachowań użytkowników Internetu? Jak radzić sobie ze stresem? Na co naraża się osoba próbująca realizować swoje pasje w Internecie? Na te pytania odpowiadają gry edukacyjne, stworzone w ramach projektu "Play Your Role" przez przedstawicieli Włoch, Polski, Francji i Niemiec.

YouTuber Simulator

To gra, w której użytkownik wciela się w rolę youtubera. Rozwijanie pasji nieuchronnie wiąże się ze stresem, który generują inni użytkownicy Internetu komentujący streamy gracza. Zadaniem youtubera jest znaleźć odpowiedni balans między stresującym hobby a odpoczynkiem. Gra uczy także odpowiednich reakcji na złośliwe zachowania w Internecie. W Youtuber Simulatora można zagrać tutaj

Divide Et Impera

Divide Et Impera to gra, w której gracz wchodzi w interakcję z różnymi ludźmi. Wciela się w rolę antybohatera – jego zadaniem jest doprowadzić do podziałów i wrogości w grupie. Manipulując symulowaną małą społecznością, gracz może stanąć twarzą w twarz z rzeczywistymi mechanizmami używanymi do manipulowania ludźmi w mediach społecznościowych i je sobie uświadomić. W ten sposób młodzież może nauczyć się krytycyzmu do źródeł i treści informacji, które znajduje w mediach społecznościowych W Divide et impera można zagrać tutaj. Gra dostępna w języku angielskim.

Social Threads

Sprawy społecznościowe wywołują interakcje społeczne w sieci. Zadaniem gracza Social Threads jest odpowiednio reagować na nękanie przeciwników. Gra uczy, jak przeciwdziałać negatywnym zachowaniom w sieci i jak chronić się przed takimi niepożądanymi działaniami.W Social Threads można zagrać tutaj. Gra dostępna w języku angielskim.

Deplatforming

Deplatforming pozwala wcielić się w rolę grupy aktywistów podejmującej kampanię nienawiści, która szybko rozprzestrzenia się w sieci. Zadaniem gracza jest możliwie szybko ukrócić mowę nienawiści i usunąć uczestników wytwarzających negatywne zachowania w sieci. W Deplatforming możesz zagrać tutaj. Gra dostępna w językach angielskim i niemieckim.