Światowy Dzień Kosmosu-21.05.2020

Dziś – 21.05.2020 r. świętujemy Światowy Dzień Kosmosu. Wiele się ostatnio wydarzyło w przestrzeni kosmicznej, kto się interesuje – ten wie. Od 24 maja 2019 r. kiedy w przestrzeń kosmiczną wyniesiona została pierwsza paczka satelitów Starlink, coraz więcej osób decyduje się obserwować na niebie przelot „pociągu”  satelitów Starlinka.

Starlink to sieć satelitów firmy SpaceX, budowana na niskiej orbicie okołoziemskiej. Mają one świadczyć usługę dostępu niskich opóźnień do sieci Internet. Popyt na usługę ma pochodzić w szczególności z tych obszarów naszej planety, gdzie obecnie dostęp do połączeń naziemnych jest niemożliwy lub znacznie utrudniony.  Osobiście oglądałam 22 kwietnia relację ze startu rakiety Falcon 9 z kolejną „paczką” satelitów, link do tego wydarzenia zamieszczam poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=wSge0I7pwFI

Ciekawym wydarzeniem jest też planowany na 27 maja 2020 r.  start rakiety załogowej Crew Dragon. Od ostatniej misji promu kosmicznego Atlantis w 2011 r. USA nie wysyłało załogowych statków w kosmos, a wymiany załogi w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS dokonywały wyłącznie rosyjskie Sojuzy. Myślę, że to również zaliczyć można do ciekawych wydarzeń. Pytanie, dlaczego o kosmosie pisze psycholog. Odpowiedź jest w 6 minucie i 22 sekundzie filmiku, w wypowiedzi Elona Muska. Obejrzyjcie i uwierzcie – to wszystko projektują, konstruują, obliczają ludzie tacy jak my. Różnimy się od nich być może tylko… zakresem marzeń.

https://www.youtube.com/watch?v=dNPeBQeGfiQ

Pozdrawiam

 

Autor: Agnieszka Marciniak, psycholog

NA GÓRĘ