Degustacja herbatki lipowej-realizacja zajęć w ramach projektu „Klasa z drewna ”-16.11.2023

Kolejnym punktem dnia dzisiejszego w ramach realizacji projektu pt.: „Aleja Lipowa- pszczela oaza” organizowanego w ramach konkursu „Klasa z drewna” z którego środki   pochodzą z Funduszu  Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych była degustacja herbatki lipowej.

Nasi uczniowie, zaciekawieni artykułem na temat drzewa lipowego i herbatki lipowej z wielką chęcią wypróbowali pysznego naparu!

Lipy są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Przedstawicieli tego gatunku spotkamy niemal wszędzie – w lasach, w parkach, czy w centrach dużych miast. Należy do jednych z najważniejszych roślin miododajnych w Polsce. Podczas kwitnienia wytwarza ona bardzo duże ilości nektaru, który pszczoły wręcz uwielbiają. Jest to roślina o wielu sprawdzonych i cenionych w lecznictwie właściwościach. To drzewo długowieczne. Może ono bowiem żyć ponad 300 lat i osiągać nawet 40 m długości. Surowcem zielarskim jest przede wszystkim kwiatostan lipy pozyskany z dwóch gatunków lipy: lipa drobnolistna i lipa szerokolistna. Kwiaty tego drzewa wydzielają intensywnie miodowy zapach latem. W zielarstwie stosowane są także liście lipy, choć są dużo mniej popularne od kwiatostanów. Z lipy przyrządza się między innymi napary herbaciane. Kwiaty lipy oraz liście lipy są stosowane do produkcji herbat ze względu na delikatny, subtelny smak oraz z uwagi na liczne właściwości zdrowotne. Właściwości, jakie posiada liść lipy są bardzo zbliżone do tych, którymi mogą pochwalić się kwiat lipy. Jednakże to kwiaty lipy są częściej stosowane do produkcji jednoskładnikowych lub mieszanek herbat ze względu na lepsze walory smakowe.

Las ma szczególne znaczenie w naszym środowisku ! Uczestnictwo w tym projekcie to niebywała żywa lekcja przyrody !

 

NA GÓRĘ
  • Serdecznie witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamiennej. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej naszej placówki.

Title