Spotkanie z pszczelarzem-realizacja zajęć w ramach projektu „Klasa z drewna ” -20.11.2023

W dniu dzisiejszym, kontynuując realizację projektu pt.: „Aleja Lipowa- pszczela oaza” organizowanego w ramach konkursu „Klasa z drewna” z którego środki pochodzą z Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, miało miejsce spotkanie z pszczelarzem oraz jego młodym następcą! Pan Adam Bartosik wraz z synem Kacprem przeprowadzili pogadankę na temat całokształtu pszczelarstwa. Od życia pszczoły, poprzez założenie ula na produkcji miodu kończąc.

Nasi uczniowie zaciekawieniem wysłuchiwali kolejnych opowieści m.in.

• z jakich osobników składa się pszczela rodzina?
  • jak pszczoły porozumiewają się między sobą?
  • ile kwiatów muszą odwiedzić pszczoły aby zebrać kilogram miodu?
  • jak ważną rolę spełniają przy zapylaniu roślin?
  • jaki jest zasięg lotu pszczoły?

Pan Adam zachęcał dzieci, do tego by w obrębie własnego domostwa sadziły rośliny miododajne i tu podał wiele ich odmian. Dodatkowo zwracał uwagę na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku i na to by odwiedzając lasy, wyszukiwały drzew i krzewów miododajnych takich jak: lipy, wierzby, klony, jarzębiny, wiązy, dzikie grusze. Dzieci dowiedziały się również, że pszczoły znajdują w lesie nie tylko schronienie, ale wysoko jakościowy i zdrowy nektar oraz pyłek.

W kwestii propagowania drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, pan pszczelarz przedstawił dzieciom informację z jakiego drewna można budować ule. Mimo że drewno jest surowcem powszechnie dostępnym, nie każdy jego gatunek nadaje się do produkcji uli. Najczęściej wykorzystuje się miękkie drewna, które są lekkie i ciepłe np. sosnę, lipę, wierzbę, topolę lub osikę.

Serdecznie dziękujemy za wygłoszoną prelekcję! Pytaniom uczniów nie było końca. Kto wie? Może wśród naszych młodych wychowanków zapoczątkował Pan nowe hobby i wkrótce to oni pójdą w Pańskie pszczele ślady?

Dziękujemy!!!