Akcja „Żonkile” - Łączy nas pamięć-19.04.2024

Dzisiaj, 19 kwietnia 2024 roku, nasza szkoła po raz czwarty uczciła 81. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, dołączając do akcji #Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Podczas dzisiejszego wydarzenia uczniowie mieli okazję wziąć udział w seansie dwóch filmów, które przybliżyły im historię i znaczenie tego tragicznego wydarzenia. Pierwszy z filmów, "Muranów – Dzielnica Północna", przedstawiał historię żydowskiej społeczności dzielnicy Muranów w Warszawie, znaną z silnych związków z życiem kulturalnym i społecznym Żydów przed wojną. Narracja filmu, prowadzona przez młodą warszawską Żydówkę, Alę, która przeniosła widzów w wielowiekową historię tego miejsca
i ukazała najważniejsze wydarzenia z ostatnich stuleci.

Drugim filmem, który obejrzeli, był "Zdążyć przed Panem Bogiem", oparty na reportażu Hanny Krall. Ta wielowątkowa opowieść przeniosła przez różne płaszczyzny czasowe, ukazując losy młodego Edelmana, jego udział w Powstaniu w Getcie Warszawskim, późniejszą karierę lekarską i spotkania z autorką reportażu w latach 70. XX wieku. Film ten skłonił do refleksji nad ludzką determinacją w obliczu najtrudniejszych wyzwań oraz nad konsekwencjami historycznymi, które wciąż wpływają na nasze społeczeństwo.

Dzięki tym filmom oraz dyskusjom po seansie, uczniowie klasy VII - VIII mieli okazję lepiej zrozumieć tragiczną historię Powstania w Getcie Warszawskim oraz złożyć hołd pamięci jego bohaterów. Nasza inicjatywa włączenia się w akcję #Żonkile jest wyrazem naszego szacunku i wdzięczności wobec tych, którzy poświęcili swoje życie w walce
o godność i wolność.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”.

Autor: Marta Pilszak