Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja-26.04.2024

3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która określała zasady na jakich opierać się miała władza państwowa. Głównymi jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze i nadzieją na silną władzę królewską. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej. Z tej okazji w piątek 26 kwietnia 2024 roku w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w uroczystej akademii poświęconej 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W części artystycznej wzięli udział uczniowie kółka teatralnego. Społeczność szkolna wysłuchała montażu słowno – muzycznego oraz obejrzała scenkę historyczną nawiązującą do rozbioru, obrad Sejmu Czteroletniego i momentu uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem wcielili się w role posłów, zaborców, Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Małachowskiego, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja oraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.  Była to dla wszystkich niezwykła lekcja historii.

Z całego serca pragnę podziękować Rodzicom za przygotowanie strojów na dzisiejszą uroczystość. Wasza praca i zaangażowanie sprawiły, że nasze wydarzenie było jeszcze bardziej wyjątkowe i niezapomniane. Ponadto, chciałabym wyrazić serdeczne podziękowania dla Państwa Kołbuc za piękną mapę historyczną. Wasza pasja i umiejętności sprawiły, że nasza podróż przez historię była nie tylko pouczająca, ale również niesamowicie piękna i inspirująca. Jestem wdzięczna za Wasze zaangażowanie i za to, że podzieliliście się z nami swoim talentem.

Autor: Marta Pilszak