Stop wszawicy-profilaktyka

STOP WSZAWICY!!!

CHROŃMY NASZE GŁOWY!!!

Szanowni Państwo!

Od kilku lat przedszkola i szkoły

borykają się z problemem nawracającej wszawicy.

Zachęcamy do zapoznania się

z praktycznymi wskazówkami -

jak sobie radzić ze "swędzącym kłopotem".

To nie wstyd mieć wszy, wstyd nic z nimi nie zrobić.

ULOTKAtutaj

Fakty o wszach głowowych:

• Są małymi, bezskrzydłymi owadami żyjącymi na głowie człowieka.
  • Preferują najcieplejsze miejsca na głowie człowieka takie jak uszy czy kark.
  • Nie mają nic wspólnego z higieną. Występują zarówno na włosach długich
    jak i krótkich, czystych i brudnych.
  • Żywią się krwią z ludzkiej głowy do 4 razy dziennie.

Jak rozpoznać wszy u dziecka?

Bardzo trudno jest rozpoznać wszawicę w początkowym stadium, gdy nie daje ona jeszcze żadnych objawów. Najczęstsze objawy:

• świąd głowy – należy pamiętać, że jest to reakcja alergiczna na ślinę i kał wszy i nie występuje ona u wszystkich ludzi, jednak zdarza się w większości przypadków,
  • otarcia, zaczerwienienia spowodowane nieustannym drapaniem swędzącej skóry głowy,
  • u nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami często mylone z łupieżem, które jednak w odróżnieniu od niego mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać, czy są to gnidy powinno się użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy dają się wyczesać, wówczas możemy mieć pewność, że to wszawica.

Powyższe objawy zaobserwowane u dziecka powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym.
Warto wtedy sprawdzić stan włosów malucha. Jak to zrobić?

Profilaktyka wszawicy

Ważne jest, aby od najmłodszych lat wpajać dzieciom prawidłowe zasady profilaktyki wszawicy
oraz wybierać skuteczne i bezpieczne rozwiązania. Do zarażenia może dojść poprzez: