Zwykły szeregowiec, a tymczasem……-29.11.2021

Poznajcie Nemeczka, bohatera powieści „Chłopcy z Placu Broni”, dzięki któremu powstał pomysł stworzenia plakatów z aforyzmami na temat jego postawy. O Nemeczku już z pierwszych kart powieści dowiadujemy się, że był „mały i jasnowłosy”. Jakby tego było mało, był to chłopiec drobny, o delikatnym wyglądzie i dziecięcych rysach twarzy. Niestety taka aparycja nie ułatwiała mu życia. Był wyszydzany, a w najlepszym wypadku ignorowany – zarówno przez przyjaciół, jak i wrogów. To ten niepozorny szeregowiec, stał się wzorem bohatera.

Prace uczniów klasy V pokazały, że do czynienia rzeczy wielkich, trzeba mieć potężnego ducha, niekoniecznie ciało.

"Chłopcy z Placu Broni": powieść dla młodzieży napisana przez węgierskiego autora Ferenca Molnara w roku 1907. Akcja książki rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku w Budapeszcie, stolicy Węgier.

Molnar opisał historię dwóch rywalizujących grup chłopców, które postanawiają stoczyć walkę o miejsce zabaw. Przywódcą pierwszej grupy z Placu Broni jest Janosz Boka, a jej członkami m.in. Ernest Nemeczek i Gereb. Drugiej grupie chłopców z Ogrodu Botanicznego, nazywających się Czerwonoskórymi, przewodzi Feri Acz.

Zarysowany w powieści konflikt to przede wszystkim problem prawa silniejszego do zagarnięcia czyjejś własności. Zabawy chłopców przypominają plany wojenne dorosłych. Obie grupy uzgadniają formy walki, miejsce i moment jej rozpoczęcia oraz zaprzestania. Najważniejszą kwestą jest jednak rola, jaką odgrywają w drużynie poszczególni chłopcy.