Jak zdobyć akceptację rówieśników – warsztaty psychoedukacyjne-25.02.2022

W piątek, 25 lutego 2022 roku uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w warsztatach psychoedukacyjnych przeprowadzonych przez psychologa szkolnego Agnieszkę Marciniak oraz wychowawczynię klasy pierwszej Urszulę Skobelską. Celem zajęć było rozwiązanie problemu, przed którym staje każdy pierwszoklasista: jak zdobyć akceptację rówieśników. Raczej nikt nie chce czuć się samotny, a nie każdy wie, jak zacząć zdobywać przyjaciół.

W rozmowie z pierwszoklasistami dowiedzieliśmy się, jakie cechy mają ich ulubieni koledzy, jakich cech poszukują u innych ludzi, co dla nich osobiście kryje się za słowami „fajny”, „czaderski” i „super”. Mówiliśmy też o tym, czego w ludziach nie lubimy, co nam przeszkadza, czego unikamy. Stworzyliśmy dwa plakaty: pierwszy - jaki dobry przyjaciel powinien być, a drugi - jakich zachowań dobry przyjaciel powinien unikać. Plakaty zostały przyczepione w klasie w widocznym miejscu.

Odpowiedź na pytanie problemowe - Jak zdobyć akceptację rówieśników - przyszła sama. Jeżeli chcesz mieć przyjaciół, sam bądź dobrym przyjacielem. Plakaty są w miarę dostępną podpowiedzią, co ludzie w klasie sobie cenią i jakie zachowania ich denerwują. Uczniowie (i nauczyciele) zawsze mogą się do nich odwołać.

Na koniec zostało podkreślone coś bardzo ważnego: wszystkiego w życiu się uczymy – bycia dobrym przyjacielem także. To, że komuś zdarza się zrobić coś złego nie znaczy, że ten ktoś zawsze jest zły. A swojemu przyjacielowi i sobie zawsze trzeba dać drugą szansę. W szkole możemy się nauczyć także i tego.

Autor: Agnieszka Marciniak, psycholog szkolny