Bezpieczna droga do szkoły-spotkanie z policjantem-14.09.2022

„Dziecko nie może myśleć «jak dorosły», ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych; brak wiedzy i doświadczenia zmusza je, by inaczej myślało.”  - Janusz  Korczak

W dniu 14 września, w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-IV z policjantami ds. profilaktyki Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie, tj. z st. sierż. Joanną Lech, st. asp. Pawłem Chmielewskim oraz dzielnicowym mł. asp. Łukaszem Piaskowym. W/w spotkanie odbyło się w ramach kampanii „Bezpieczna droga do szkoły”. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z Policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę oraz na przejściach dla pieszych, a także o bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny. Nasi goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na uczniów na drodze i nie tylko. Omówili sposoby unikania ich lub skutecznego pokonywania. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.

Policjanci uświadomili uczniom jak ważne jest, aby wiedzieć jak się zachować, gdy zaczepia nas ktoś obcy i namawia do niebezpiecznego zachowania. St. asp. Paweł Chmielewski poruszył też temat właściwego zachowania w szkole i terenie przyszkolnym. Uczniowie już wiedzą, że nie można się bić, szarpać i obrażać innych, zabierać i niszczyć rzeczy należących do koleżanek i kolegów. Uczniowie z zaangażowaniem odpowiadali na zadawane pytania, wykazali się dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, chętnie podawali liczne przykłady  niewłaściwych zachowań. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali książeczki profilaktyczne i zakładki przygotowane przez fundację Pro-Lege i Opolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aby jak najdłużej pamiętali spotkanie i zasady jakie im przekazali policjanci. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistów w dużym stopniu przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów. Takie zajęcia z  są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego szkoły.