Dzień profilaktyki w szkole-16.04.2024

W dniu 16 kwietnia 2024 r. w naszej szkole gościliśmy panią Gabrielę Kapuścińską, specjalistkę z Polskiego Centrum Profilaktyki w Krakowie, która poprowadziła cztery warsztaty edukacyjno - profilaktyczne z uczniami klas I – IV nt. „Integracja - jak budować relacje z rówieśnikami” oraz „Agresja i przemoc rówieśnicza – panuje nad emocjami”. Celem warsztatów dla klas młodszych było nabycie umiejętności pracy w grupie i wzajemnego wsparcia, zwiększenie poczucia przynależności i zaangażowania w grupę, poprawa umiejętności słuchania i udzielania wsparcia innym, zwiększenie pewności siebie w wyrażaniu myśli i uczuć oraz  zrozumienie, czym jest przemoc i jakie są jej formy, dostrzegania i rozpoznawania zachowań agresywnych, poznanie konsekwencji dla sprawcy i ofiary przemocy, umiejętność kontrolowania impulsów i radzenia sobie z gniewem, wypracowanie asertywnej postawy wobec osoby stosującej przemoc.

Również uczniowie klas V-VIII mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach nt. Komunikacja interpersonalna bez barier w dialogu” oraz „Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych: alkohol, papierosy, e – papierosy, dopalacze, narkotyki”. Celem warsztatów dla klas starszych było zrozumienie, czym jest komunikacja interpersonalna i jaki ma wpływ na życie człowieka, poznanie przyczyn pojawiania się barier komunikacyjnych i konsekwencji, jakie z nich wynikają, nabycie skutecznych metod prawidłowego komunikowania się z innymi ludźmi, uświadomienie istoty aktywnego słuchania podczas komunikacji i poznanie jego cech oraz otrzymanie rzetelnych informacji o substancjach psychoaktywnych i ich negatywnym działaniu, zrozumienie przyczyn sięgania po używki, poznanie faktów i mitów na temat substancji psychoaktywnych, wypracowanie skutecznej, odmownej postawy na wypadek nakłaniania do zażycia substancji psychoaktywnych – trening asertywności. Bardzo dziękujemy pani Gabrieli Kapuścińskiej za przeprowadzone warsztaty i korzystnie spędzony czas z dziećmi i młodzieżą naszej szkoły.