Co nieco o dzieciach w rodzinie-01.06.2020

Dzień Rodzeństwa – 10 kwietnia, Międzynarodowy Dzień Rodziny – 15 maja, Dzień Braci – 24 maja, Dzień Matki – 26 maja, Dzień Ojca – 23 czerwca. I oczywiście Dzień Dziecka – 1 czerwca. Nagromadzenie rodzinnych świąt w późnowiosenne dni sprzyja refleksjom na temat tego, kim bylibyśmy, gdyby nie to w jakich rodzinach się wychowaliśmy. Wiem doskonale, że największe znaczenie dla rozwoju dziecka ma obecność dorosłej osoby, która zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa.

Więcej informacjitutaj

Oszukują się jednak wszyscy ci, którzy sądzą, że rodzeństwo nie jest ważne, że to po prostu ktoś, kto się nam „przydarzył” w dzieciństwie. Zgodnie z tym, co przeczytałam u psycholożki Lindy Blair[1], znaczenie rodzeństwa jest bardzo duże. To, ilu nas się urodziło, którym dzieckiem z kolei jesteśmy oraz różnica wieku pomiędzy nami a rodzeństwem dość mocno wpływa na nasze kompetencje miękkie, na skłonność do ryzyka, buntu, przyjmowania przywódczej roli w kontaktach zawodowych i społecznych, czy wybór życiowego partnera. Warto to wiedzieć i umieć docenić rolę rodzeństwa w tym, jakimi ludźmi się staliśmy. I odezwać się do swoich sióstr i braci – nie tylko od święta.