Jesteś tutaj:

Walczak

CZWARTEK-szkoła

Właściwa komunikacja-04.04.2024

Właściwa komunikacja leży u podstaw dobrej, bliskiej i bezpiecznej relacji. Nasze dzieci oczekują od nas, że będziemy komunikować się z nimi z szacunkiem i w sposób dla nich jasny i czytelny. To normalne, że w komunikacji popełniamy błędy. Często powielamy utarte schematy, które funkcjonują wokół nas i w których zostaliśmy wychowani.

Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy w komunikacji z nastolatkiem, które powodują, że nasze dziecko zamyka się na rozmowę. Spróbujmy unikać tych zwrotów i obserwujmy, jak dzieje się magia

Poczucie własnej wartości-04.04.2024

Poczucie własnej wartości u dzieci kształtuje się już od najmłodszych lat, wraz z rozwojem samodzielności. Można określić je jako samoocenę, a więc to w jaki sposób dziecko siebie widzi i jak sobie siebie wyobraża. Myśli dziecka na swój temat mogą być pozytywne lub negatywne. Kiedy dziecko lubi siebie, wierzy we własne możliwości, jest dumne ze swoich osiągnięć i jest pewne siebie, można przyjąć, że jego poczucie własnej wartości jest wysokie. Z kolei kiedy dziecko myśli o sobie źle, nie podejmuje wyzwań, bo nie wierzy, że uda mu się osiągnąć cel, czuje się gorsze od innych i koncentruje się wyłącznie na swoich porażkach to pokazuje, że poczucie własnej wartości u dziecka jest zaniżone.

To rodzice mają największy wpływ na kształtowanie poczucie własnej wartości u dziecka – to dzięki nim maluch czuje się akceptowany, kochany i bezpieczny, bez względu na to, czy osiąga sukcesy czy porażki. Jeżeli uda nam się zaszczepić w dziecku pozytywne myślenie o sobie, będzie to największy dar jaki wyniesie z rodzinnego domu.   Na poniższej grafice przedstawiamy kilka cennych wskazówek, jak budować poczucie własnej wartości u naszych dzieci każdego dnia.