„Śladami bohaterów Armii Krajowej”-17.11.2022

W związku z przypadającą w 2022 roku 80. rocznicą powstania Armii Krajowej, Fundacja PGE razem z Fundacją na rzecz Wielkich Historii ogłosiły konkurs Śladami bohaterów Armii Krajowej.Jego celem było zainteresowanie młodzieży historią poprzez wykorzystanie nowoczesnych środ ków komunikacji.

Konkurs skierowany był do młodzieży z klas 4 - 8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. Trzyosobowe grupy wraz z opiekunami na podstawie źródeł historycznych odnajdywały ukryte historie w swoich miejscowościach. Wyniki swoich obserwacji zapisywały precyzyjnie w aplikacji mobilnej - ToTuBy (totuby.pl) oraz nagrywały film na Instagram. Naszą szkołę reprezentowały Siostry Chmielewskie, które odnalazły i opisały postać porucznika Józefa Rabiegi, zostając tym samym jednymi z 25 nagrodzonych laureatów konkursu. Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste rozdanie nagród, odbyło się 9 listopada 2022r, w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zachęcamy do pobrania darmowej aplikacji ToTuBy i odkrywania ciekawych miejsc. Miejsce związane z porucznikiem Rabiegą, znajduje się przy namysłowskiej Ziemniaczance.