Wyniki Szkolnego konkursu - „Szopka Betlejemska 2022” -22.12.2022

Zbliżają się radosne święta Bożego Narodzenia, które w naszej religii chrześcijańskiej ukazują nam największy cud– cud wcielenia Syna Bożego - Bóg stał się człowiekiem. Każdego roku w kościele budujemy szopki  bożonarodzeniowe, które  przybliżają nam  tę tajemnicę.

Początek tworzenia szopek bożonarodzeniowych datuje się na lata 30. IV w., kiedy cesarzowa Helena, która ufundowała Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, nakazała w betlejemskiej grocie zbudowanie marmurowego żłóbka. Pierwszą żywą szopkę przedstawiającą  wnętrze stajenki betlejemskiej przygotował św. Franciszek z Asyżu  24 grudnia 1223 r w grocie nieopodal miejscowości Grceciio we Włoszech.

W tym roku nasza szkoła włączyła się w tę wielowiekową tradycję poprzez organizację konkursu na najpiękniejszą szopkę Betlejemską.  Na holu od 12 grudnia zaczęły pojawiać się przepiękne szopki, które inspirowały niezdecydowanych. Na konkurs wpłynęło 13  szopek, które zachwycały oryginalnością pomysłów, kolorami,  techniką wykonania,  niektóre proste, ale z głębokim przesłaniem jak ta, która została wykonana z podręcznika do religii – z  zapisanym Słowem Bożym, skłania do refleksji i odwołuje nas do słów z ewangelii św. Jana „ Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami”.   Każda szopka to cudowne dzieło, to wielki wysiłek całej rodziny efekt wielogodzinnej pracy można by powiedzieć koronkowej  czy szydełkowej, bowiem w szopkach znalazły się postacie wykonane szydełkiem. Szopki oceniała szkolna komisja w składzie: Pani Dyrektor Irena Rzewucka, Pani Teresa Hnat, Pani Marlena Woźniak, Pani Anna Bednarek  Pani Małgorzata Wuczkowska, Pani Ewelina Hruszowicz - Stanek . Wyłonienie zwycięzców okazało się ogromnie trudnym zadaniem przy tak wysokim poziomie artystycznym, gdyż każda szopka jest jedyna i wyjątkowa.  Szopki były oceniane w dwóch kategoriach kl I-III oraz kl IV – VIII.

Wyniki konkursu:

I miejsce:  Wiktoria Jankowska kl I,  Hanna Becka kl III

II miejsce:   Kacper Piórkowski kl I,  Bartosz Czarnecki  kl II, Marcin Zawierta kl III

III miejsce:  Natalia Lejczak kl I

Wyróżnienie: Oskar Kaspryszyn kl I , Wiktoria Kowalska kl I, Paweł Stachurski kl II, Jan Stachurski kl III, Julita Kasprzycka kl III

Klasy IV – VIII

I Miejsce - Olga Chmielewska kl VI, Filip Kasprzycki kl VII

III Miejsce- Dominik Lejczak.

W czwartek podczas apelu  Pani Dyrektor Irena Rzewucka wręczyła wszystkim autorom szopek dyplomy i bogate nagrody.  Za  ufundowanie nagród bardzo serdecznie dziękujemy Pani Sołtys  i Radzie Sołeckiej z Kamiennej oraz Radzie Rodziców z naszej szkoły.  Podziękowania i wielkie gratulacje kierujemy do Rodziców za trud i pomoc  dzieciom w przygotowaniu  szopek na konkurs.  To dzięki Wam Drodzy Rodzice wyniki konkursu są tak imponujące.  Szopki zostały przewiezione do kościoła p.w. św. Jadwigi w Kamiennej i zostaną przez okres świąteczny do Nowego Roku.

Wielkie gratulacje dla  wszystkich uczestników konkursu.

Życzymy

wesołych, ciepłych pełnych Bożej obecności i miłości świąt narodzenia Pańskiego