"Zielona Szkoła 2023" - Karpacz

W dniach od 02.10.2023 r. do 07.10.2023 r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wycieczce na „Zieloną Szkołę”.02 października o godzinie 10.00 wyjechali spod szkoły w kierunku Wrocławia. Około godz. 15-tej przyjechali do Domu Wczasów Dziecięcych Architekton w Karpaczu. Tam zjedli obiadokolację oraz zapoznali się z regulaminem ośrodka. Wieczorem odbyła się dyskoteka powitalna.

Więcej zdjęćtutaj

Każdy dzień zaczynał się pysznym śniadaniem w formie bufetu szwedzkiego. We wtorek uczniowie wybrali się na spacer po okolicy. Odwiedzili: Dziki Wodospad, Skocznię Orlinek, Zaporę na Łomnicy.  Poznali miejsce, gdzie można zaobserwować zjawisko anomalii grawitacyjnej. Po obiedzie uczestniczyli w bloku dydaktycznym. Były to zajęcia ze zdrowego żywieni- piramida żywieniowa, biologii - fauna i flora Karkonoszy, plastyki i EDB - bezpieczeństwo w górach.  Przed ciszą nocną zaliczyli wieczór filmowy.

W środę po pysznym śniadaniu powędrowali przez Karkonoski Park Narodowy do Samotni w Kotle Małego Stawu. Urokliwa droga wynagrodziła trud podejścia pod schronisko. W tym uroczym miejscu mieli dłuższy postój na posiłek. Po odpoczynku, w drodze powrotnej, odbył się konkurs wiedzy o Karkonoszach, w którym wiele osób wygrało ciekawą biżuterię. Tego dnia uczestniczyli w kolejnym bloku dydaktycznym z zajęciami
o tematach: „Co zabrać na wycieczkę w góry”, „Pierwsza pomoc – resuscytacja krążeniowo-oddechowa” oraz „Strzelanie z broni laserowej”. Po kolacji odbył się wieczór karaoke.

W czwartek odbył się spacer do Świątyni  Wang,  zbudowanej w Norwegii  na wzór łodzi Wikingów. Ciekawostką jest fakt, że postawiono ją bez użycia gwoździ.  Następnie udali się na spacer po mieście. Oczywiście był też czas na kupno pamiątek dla siebie, dla bliskich. Po powrocie do Ośrodka uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych, prowadzonych przez swoich nauczycieli. Ostatnim punktem był „magiczny dywan”.

W piątek zwiedzili bardziej współczesne atrakcje, jak Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego oraz Konsoli Gier Video. Ruchome eksponaty z efektami świetlnymi i dźwiękowymi  oraz możliwość gry na konsolach dostarczyły wszystkim wiele radości.

Kolejnym punktem programu było muzeum ,,Karkonoskie Tajemnice" w Karpaczu, gdzie przenieśli  się w mistyczny świat. Stanęli oko w oko z Duchem Gór oraz poznali legendy i historie, które wyrosły z karkonoskiej ziemi. Uwieńczeniem dnia był wyjazd do Aqua Parku „Termy Cieplickie”. Proszę sobie tylko wyobrazić: wypełnione wodą baseny i zjeżdżalnie – jakie to było szaleństwo i radość.

W sobotę, 7 października po śniadaniu, uczniowie opuścili Dom Wczasów Dziecięcych Architekton w Karpaczu. Wyruszyli w drogę powrotną. Około godziny 13-tej dotarli do Kamiennej,  gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice.

Czas spędzony na „Zielonej Szkole” był bardzo udany! Program wypełniony był po brzegi różnorakimi atrakcjami. Bezchmurne niebo i przygrzewające słońce sprzyjały górskim wędrówkom zarówno tym mniej wyczerpującym, jak i trudniejszym. Z pewnością uczniowie zapamiętają ten wyjazd na długo, nieraz będą wspólnie wspominać ten czas.

Autor: Marta Pilszak