Innowacyjna historia-04.12.2023

04 grudnia 2023 r. uczniowie klasy VII i VIII  uczestniczyli w projekcie  Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Innowacyjna historia – nowoczesne technologie w służbie edukacji”. Pokaz składał się z projekcji dwóch filmów historycznych: „Kartka z Powstania” (Powstanie Warszawskie) oraz „Wiktoria 1920” (wojna polsko-bolszewicka). Oba seanse odbyły się w technologii wirtualnej rzeczywistości.

Bez wątpienia tę lekcję historii uczniowie zapamiętają na długo. Niecodziennie mają możliwość niemalże dosłownego przeniesienie się do czasów i wydarzeń, o których niejednokrotnie słyszeli . Technologia wirtualnej rzeczywistości zabrała widzów najpierw do walczącej Warszawy, gdzie mogli przemierzać kanały wspólnie z powstańcami, czuć strach przed okupantem, być świadkami bestialstwa najeźdźców, zobaczyć z perspektywy uczestnika walk zbombardowaną Warszawę. Te obrazy na długo pozostaną w pamięci wszystkich, którzy mogli obejrzeć ten film.

Drugi film opowiadał historię z 1920 roku, kiedy to wojsko polskie walczyło
z bolszewikami. Tym razem po założeniu gogli VR przenieśli się do lasu i wcielali się w rolę jednego z żołnierzy. Czynny udział w walce, ostrzał z okopów, bardzo emocjonujący galop na koniu czy lot samolotem to sceny, które bardzo podobały się widzom.

Uczniowie oraz nauczyciele opuszczający salę po seansie zgodnie twierdzili, że był to niezwykły pokaz. Bardzo się cieszymy, że mieliśmy możliwość wzięcia udziału w tak niesamowitej lekcji historii.

Autor: Marta Pilszak